Świadomie lub nie, na co dzień nie stronimy od syntetycznych włókien. Bardzo często z poliestru produkuje się tiul, wiskozowe sukienki wiszą w szafie większości kobiet a syntetyczny welur od lat pokrywa nasze kanapy. Czasem jednak chcemy zbliżyć się do natury – mogą w tym pomóc materiały takie jak len i bawełna. Czym w praktyce różnią się te tkaniny, a w jakich kwestiach są podobne?
Tkaniny – w czym len i bawełna są podobne?
Zanim odwiedzisz sklep z tkaninami jak np. https://miekkie.com/ podejmij wstępną decyzję co do wyboru naturalnej tkaniny. Dzięki temu nieco oszczędzisz sobie problemu przebierając w bardzo szerokim asortymencie!
Przede wszystkim, zarówno len jak i bawełna są materiałami w stu procentach pochodzącymi z roślin. To oznacza, że ich produkcja jest o wiele bardziej przyjazna dla środowiska niż ma to miejsce w przypadku włókien syntetycznych. Na szczęście w ostatnich latach ta cecha coraz częściej jest brana pod uwagę przez konsumentów!
Len i bawełna to tkaniny, które dzięki swojej naturalności są przyjazne nawet dla delikatnej skóry. Nie uczulają a poza tym są bardzo przyjemne w dotyku. Oba rodzaje cechuje higroskopijność, są także bardzo wytrzymałe – piorąc ubrania czy pościel zgodnie z zaleceniami producenta mamy gwarancję, że tekstylia posłużą przez lata
Niestety, len i bawełnę łączy też kluczowa wada. Obie tkaniny bardzo łatwo się gniotą. Coś za coś! Brak sprężystości to tylko jedna wada wobec mnogości zalet obu materiałów. Zarówno len jak i materiał bawełniany kupisz w wielu sklepach z tkaninami, jak np. https://miekkie.com/category/tkaniny-34
Kluczowe różnice we właściwościach lnu i bawełny
Jako najważniejszą różnicę między lnem i bawełną wymienia się ich izolacyjność. Len jest dobrym wyborem na lato, ponieważ nie magazynuje ciepła. Bawełna, dzięki temu że w jej strukturze znajduje się powietrze, o wiele lepiej grzeje. Wiele przy tym zależy od dokładnego rodzaju bawełny – inaczej zachowuje się kora, a inaczej niesamowicie ciepła flanela. Generalna zasada jest jednak taka, że len wybieramy na lato a bawełnę na chłody.
Drugim aspektem przesądzającym o kwestii doboru tkaniny do pory roku jest fakt, że len cechuje większa chłonność niż bawełna. Co prawda bawełna również słynie z higroskopijności, ale i tak ustępuje pod tym względem konkurentowi.Tą właściwością len szczególnie zaskarbił sobie sympatię osób zmagających się z nadmierną potliwością – często stawiają na uszytą z niego pościel. Co jeszcze warto zauważyć? Len sam w sobie lepiej przepuszcza powietrze, aczkolwiek na tę właściwość tkaniny zawsze wpływa jej farbowanie.
Jeśli chodzi o wspominaną już trwałość, zarówno len i bawełna są pod tym względem bardzo dobre, aczkolwiek ponownie bawełna musi ustąpić lnowi. Oczywiście, dla zachowania tkaniny w jak najlepszej kondycji kluczowy jest sam sposób prania, koniecznie zgodny z zaleceniami producenta.
Len a bawełna z syntetycznymi domieszkami – czy warto?
Len i bawełna często są urozmaicane poliestrem, spandexem czy wiskozą. To pozwala poprawić ich właściwości. Na przykład poliester zwiększa wytrzymałość bawełny, a mieszanka wiskozy i poliestru gnie się o wiele mniej niż stuprocentowy len. Spandex, zwany też elastanem poprawia natomiast dopasowywanie się ubrania do sylwetki. Aby mieć pewność co do wysokiej jakości materiału wybierz sklep z tkaninami współpracujący z producentami dbającymi o jakość swoich wyrobów.
Co wybrać – len czy bawełnę? Obie tkaniny są świetne! Po prostu nieco się różnią co należy brać pod uwagę myśląc o zastosowaniu. Wiele zależy nie tylko od samego włókna, ale jego sposobu splatania, barwienia, a w kwestii wytrzymałości od tego, czy będziemy odpowiednio dbali o lniane i bawełniane tekstylia.