bootsy.pl

Moda Uroda Zdrowie

Babydoll
Moda

Babydoll, czyli zmysłowa ewolucja koszulki nocnej

Jedną z bardziej intymnych części garderoby są koszulki nocne. Koronkowe lub satynowe, zwykle skrywamy pod szlafrokiem. O tym, jak wyglądają, wie tylko nasz partner. Bieliźniane trendy objęły również koszulki. Które modele uchodzą za szczególnie atrakcyjne?

Tunika – daleka kuzynka nocnej koszulki 

Moda na dwuczęściowe piżamy damskie to wymysł współczesności. Wcześniej panie zasypiały w długich koszulach, sięgających do kolan albo nawet kostek. Taka bielizna miała chronić przed chłodem, więc często koszulki szyto z rękawem aż do nadgarstka. Koszule nocne noszono już w starożytnym Rzymie. Były to luźne tuniki, pod które nie zakładano już nic. Aż do XVI wieku koszule nocne przypominały kształtem literę „T”, czyli krój dzienny. Kiedy pojawiły się bardziej estetyczne koszulki nocne? Koronkowe cuda to dopiero wiek XX. Wcześniej noszono lekko zdobione koszule, których nie ściągano podczas pożycia małżeńskiego. Chodziło o to, aby nie narażać się na oglądanie ciała swojego partnera. 

Filmowe inspiracje w sypialni

Połowa XX wieku przyniosła zmianę w postaci babydoll. Czym charakteryzowały się te koszulki nocne? Koronkowe detale szyto w inny sposób. Tym razem kształtem przypominały literę A. Po raz pierwszy w popkulturze pojawiły się w filmie Elii Kazana „Laleczka”. Przezroczyste i ozdobione koronkami robiły furorę w czasach rewolucji seksualnej. Trafiły do kabaretów, ale też i domowych sypialni. Z jednej strony kojarzyły się z subtelnością, z drugiej odsłaniały kobiece ciało jak żadna inna bielizna. Babydoll z czasem doczekała się poważnej konkurencji w postaci prostych t-shirtów. Jednak prawdziwe estetki nigdy czegoś takiego nie założą do sypialni. 

Symbol kobiecości, elegancji i pożądania

Koszulki nocne koronkowe to doskonała alternatywa dla klasycznych piżam. Można je nosić przez cały rok, ponieważ współcześnie nie borykamy się z problemem wychłodzonych nocą wnętrz. Kobiece, a zarazem zmysłowe nadają się zarówno na romantyczny wieczór, jak i do spania. Babydoll jest bardzo wygodna. Niektóre modele podtrzymują biust, inne umiejętnie go eksponują. Koszulki tego typu często są rozpinane pod biustem. Tworzą idealny duet ze stringami, choć można je łączyć także z innymi majtkami. Zwiewne koszulki typu babydoll to także idealna propozycja bielizny ślubnej. 

Koronkowa bielizna nocna nie musi się kojarzyć ze specjalną okazją. Świetnie sprawdzi się do codziennego celebrowania wspólnego wypoczynku, lub też wieczoru solo.