bootsy.pl

Moda Uroda Zdrowie

Kalorie
Zdrowie

Kalorie – twój wróg, czy sojusznik w odchudzaniu się?

Zbliżają się święta? Nadchodzą wakacje? A może planujesz wprowadzić zmiany w swoim wyglądzie i znalazłeś motywację do tego, żeby schudnąć? Sprawdzasz różne rodzaje diet i szukasz czegoś dla siebie. Zamiast jednak szukać diety-cud warto nauczyć się jak zadbać o to, co masz na talerzu. Czasem niewielkie z pozoru zmiany dają niezłe rezultaty, a proste przeliczanie kalorii pozwoli ci uzyskać właściwą wagę i ukształtuje zdrowe nawyki na przyszłość.

Czego unikać?

To chyba jest oczywiste dla każdej osoby, która chce zrzucić zbędne kilogramy: nie da się schudnąć bez zastosowania zmian, względnie ograniczeń w diecie. No więc szukamy, przeczesujemy fora internetowe, wypatrując lekarstwa na nasze problemy. Skłonni do poświęceń dla wymarzonej figury jesteśmy w stanie podjąć się każdego wyzwania i testujemy niesprawdzone, a wręcz szkodliwe pomysły na odchudzanie.

A jakie diety są najpopularniejsze? Ludzie na wielu na forach internetowych polecają głównie głodówki, diety eliminacyjne lub mocno ograniczające spożycie pokarmów. Konsekwencją takiego odżywiania jest: ogromne osłabienie organizmu, złe samopoczucie, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci. Nawet gdy podołamy wyzwaniu i osiągniemy cel, to bardzo szybko pojawi się efekt jo-jo, wycieńczony organizm zacznie magazynować kalorie i po szybkiej redukcji możemy jeszcze szybciej przytyć.

Czy przeliczanie kalorii ma sens?

Ambitny cel, jakim jest uzyskanie wymarzonej wagi, wymaga rozważnego i konsekwentnego działania z twojej strony. Nie jedz mniej, tylko jedz mądrzej! W walce o piękną sylwetkę twoim sojusznikiem może okazać się matematyka, a konkretnie przeliczanie kalorii w posiłkach, które planujesz zjeść. Nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne oznacza taką ilość kalorii, jaką powinniśmy pokryć zużycie energii, które jest spowodowane procesami fizjologicznymi organizmu i podejmowaną aktywnością fizyczną. Na ilość zużytej energii wpływa nasz wiek, waga, wzrost oraz nasza codzienna dawka ruchu, jaką wykonujemy.

Przeliczanie kalorii nie jest specjalnie skomplikowane. Nasza dieta składa się z powtarzalnych produktów spożywczych. Należy stworzyć własną tabelę kaloryczną, uwzględniającą ulubione pokarmy. Gotowa tabela powinna znaleźć się w widocznym miejscu, tak żeby móc ją widzieć w trakcie przygotowywania posiłków. Po jakimś czasie będziemy potrafili samodzielnie skomponować niskokaloryczne posiłki i wyszukiwać zdrowsze zamienniki. Absolutnie nie chodzi tu o wymienianie jednych warzyw na drugie, a jedynie o rozsądek w doborze przekąsek i składników do przygotowywanych posiłków.

Pamiętaj: jesteś tym, co jesz. Przeliczanie kalorii powoduje, że zwracasz baczniejszą uwagę na produkty, z których składa się twoje pożywienie. Zaczynasz kontrolować zarówno jakość, jak i ilość spożywanych posiłków. Wypracowujesz zdrowe nawyki żywieniowe, które zaprocentują smuklejszą sylwetką, bez efektu jo-jo, i nie będą miały nieprzyjemnych skutków ubocznych, które są konsekwencjami drakońskich diet.