bootsy.pl

Moda Uroda Zdrowie

sprzęt laboratoryjny
Zdrowie

Poznaj sprzęt laboratoryjny – czym jest analizator biochemiczny?

W obecnych czasach wszyscy korzystamy z dobrodziejstw nowoczesnej nauki. Dzięki zaawansowanym technologicznie sprzętom, laboratoria medyczne są w stanie działać nie tylko z większą dokładnością, ale również o wiele szybciej. Jednym z urządzeń, które wykorzystywane jest w pracy większości laboratoriów, jest analizator biochemiczny. Czym jest to urządzenie i jak wygląda jego działanie? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Czym jest analizator biochemiczny?

Mówiąc najprościej, analizator biochemiczny to specjalistyczny sprzęt diagnostyczny, który znajduje zastosowanie w laboratoriach, przychodniach, placówkach medycznych oraz w klinikach. Urządzenia te służą do analizowania składu krwi pod kątem jej składu biochemicznego. Dzięki nim możliwe jest szybkie przebadanie próbki oraz stworzenie wyniku badania w formie graficznej lub opisowej.

Co więcej, nowe urządzenia tego typu pozwalają na przeanalizowanie nawet 120 próbek na godzinę, dzięki czemu laboratoria działające w dzisiejszych czasach są w stanie poradzić sobie z naprawdę dużą liczbą pacjentów bez obaw o rzetelność wyników.

Kiedy wykorzystuje się analizator biochemiczny?

Analizatory biochemiczne wykorzystuje się w szeroko zakrojonej diagnostyce, ponieważ pozwalają na określenie poziomu nawet kilkudziesięciu składników krwi. Wśród nich wymienić możemy: enzymy, białka, hormony, elektrolity oraz pierwiastki śladowe. Dlatego też wykorzystywane są w badaniach ogólnego stanu zdrowia, działania układu moczowego, krwionośnego czy hormonalnego. Mogą nam pomóc w zdiagnozowaniu cukrzycy, problemów z trawieniem, podwyższonego cholesterolu oraz w przypadku wielu innych chorób i dolegliwości.

Jak wygląda badanie krwi z wykorzystaniem analizatora biochemicznego?

Badania z wykorzystaniem analizatorów biochemicznych to dość skomplikowany proces, który zaczyna się od pobrania próbki krwi od pacjenta. Następnie próbka zostaje zarejestrowana w laboratorium. Oznacza to jej zaewidencjonowanie w systemie oraz opisanie – danymi pacjenta oraz informacją o tym, jakie badania mają zostać wykonane.

W tym miejscu warto przypomnieć, że analizę biochemiczną wykonuje się najczęściej z osocza lub surowicy. Dlatego też zanim próbka zostanie umieszczona w analizatorze biochemicznym, zaczyna się od umieszczenia jej w wirówce. Powoduje to opadnięcie komórek krwi na dół, dzięki czemu możliwe jest pobranie preparatu do badań.

Uzyskaną próbkę osocza lub surowicy umieszcza się na specjalnych płytach odczynnikowych, na których, poza samą próbką, umieszcza się również różnego rodzaju odczynniki dopasowane do rodzaju badania, które chcemy przeprowadzić. Analizator biochemiczny określa wynik za pomocą specjalistycznych technologii, np. fotometryki. Urządzenie działa autonomicznie i samodzielnie generuje wynik badania.

Podsumowując, nowoczesne urządzenia, takie jak analizator biochemiczny, są już standardowym wyposażeniem w laboratoriach medycznych. Dzięki nim wykonywane badania diagnostyczne są znacznie dokładniejsze, a ich wyniki otrzymujemy w bardzo szybkim czasie, co niejednokrotnie pomaga skutecznie walczyć o zdrowie, a nawet życie pacjenta.