bootsy.pl

Moda Uroda Zdrowie

Uroda

Czy wiesz, jak zwalczyć gorączkę?

Każdy człowiek przynajmniej raz w ciągu swojego życia miał podwyższoną temperaturę ciała. Przyczyn takiego objawu jest dość sporo – najczęściej jednak to efekt działania infekcji wirusowych lub bakteryjnych. Gorączce, przekraczającej 38 stopni Celsjusza, zwykle towarzyszą dodatkowe symptomy, takie jak senność, pogorszone samopoczucie, osłabienie, dreszcze. Aby lepiej się poczuć, warto obniżyć temperaturę ciała. Jak to zrobić? Jak zwalczyć gorączkę?

Leki przeciwgorączkowe

Większość osób w momencie pojawienia się gorączki sięga po znane środki farmakologiczne. W przypadku dorosłych lub nastolatków są to tabletki lub kapsułki. Z kolei leki dla młodszych dzieci mają formę czopków doodbytniczych lub płynnych, przyjemnych w smaku preparatów, które można wygodnie podać do wypicia za pomocą łyżki lub dołączonej do opakowania strzykawki. Tabletki, syropy czy saszetki o działaniu przeciwgorączkowym lub przeciwzapalnym można kupić w aptekach i sklepach bez recepty. Przed ich zażyciem należy zapoznać się ze wszystkimi podanymi przez producenta informacjami na temat m.in. dawkowania. Jeśli jednak objawy w postaci podwyższonej temperatury ciała dotyczą niemowląt, z pewnością warto wcześniej skonsultować kwestię podania takiego leku z pediatrą. Kontakt z lekarzem ważny jest też w przypadku dorosłych, u których gorączka, pomimo zażywania tabletek, nie ustępuje lub pojawiają się dodatkowe dolegliwości. Należy wówczas udać się na wizytę – być może konieczne będą inne rozwiązania, np. podanie antybiotyku.

Podwyższona temperatura – domowe sposoby

Warto wiedzieć także, jak zwalczyć gorączkę metodami domowymi. Z pewnością wiele osób zna niektóre ze sposobów – sporo takich rozwiązań przekazywanych jest z pokolenia na pokolenie. Jeden z najpopularniejszych to kompresy i okłady. Zazwyczaj robi się je z zamoczonego w chłodnej wodzie ręcznika lub lodu owiniętego w skrawek materiału – wystarczy przykładać je do karku, czoła lub łydek. Wielu ludzi praktykuje również wykorzystanie do tego celu pokrojonych w plastry ziemniaków lub cebuli. Metodą na to, jak zwalczyć gorączkę w domu, jest także kąpiel. Trzeba jednak być ostrożnym, jeśli chodzi o wodę – nie może być zbyt chłodna ani za gorąca. Najlepiej, aby była odrobinę niższa od temperatury ciała. Dodatkowo warto wesprzeć się zażywaniem naturalnych produktów o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych. Warto pić napary ziołowe oraz gorącą herbatę z dodatkiem cytryny, imbiru i soku malinowego. Dobrym rozwiązaniem jest także ciepłe mleko z miodem i czosnkiem.