bootsy.pl

Moda Uroda Zdrowie

Uroda

Jak dbać o cerę naczynkową?

Dbanie o cerę naczynkową bywa prawdziwym wyzwaniem. Tego typu skóra występuje u sporej grupy osób, jednak nie każdy potrafi utrzymać ją w odpowiedniej kondycji. Jak dbać o cerę naczynkową?

Cera naczynkowa – krótka charakterystyka

Prawdopodobnie każdy zetknął się z określeniem „cera naczynkowa”. Termin ten oznacza unaczynioną w charakterystyczny sposób skórę z widocznymi gołym okiem drobnymi żyłkami (nazywanymi też „pajączkami”). Naczynia krwionośne są w tym wypadku bardzo delikatne, niezwykle cienkie, a na dodatek umiejscowione płytko. Często ulegają szybkiemu poszerzeniu pod wpływem działania niektórych czynników, takich jak stres, zmiany temperatury otoczenia, promienie UV, duża aktywność fizyczna, spożywanie ciepłych lub ostrych potraw i napojów, picie alkoholu. Skóra naczynkowa jest wrażliwa i objawia się uciążliwym swędzeniem, zaczerwienieniem lub pieczeniem. Aby zmniejszyć częstotliwość i intensywność tego typu symptomów, trzeba wiedzieć, jak dbać o cerę naczynkową.

Produkty pielęgnacyjne do cery naczynkowej

Pielęgnacja cery naczynkowej nie jest niczym skomplikowanym, ale należy znać kilka podstawowych zasad dotyczących m.in. wyboru kosmetyków. Z pewnością należy zrezygnować ze stosowania wszelkich produktów z mentolem, acetonem czy alkoholem etylowym. Zdecydowanie polecane są za to kremy, toniki, żele czy maseczki do twarzy, które mają w składzie m.in. rutynę, witaminy (C, K, PP) oraz wyciągi roślinne (np. z miłorzębu japońskiego czy kasztanowca). Przy cerze naczynkowej warto sięgać po kosmetyki naturalne, omijając te, które zawierają wiele parabenów i innych szkodliwych elementów. Dobrym rozwiązaniem pielęgnacyjnym są także olejki, m.in. migdałowy czy kokosowy. Co dwa tygodnie należy przeprowadzić złuszczenie naskórka peelingiem enzymatycznym. O kremie trzeba pamiętać nie tylko rano i wieczorem – cera naczynkowa wymaga ochrony za pomocą produktu z filtrem UV przed każdym wyjściem z domu.
Mówiąc o tym, jak dbać o cerę naczynkową, warto podkreślić, że wymaga ona bardzo dokładnej, a zarazem delikatnej higieny. Do mycia takiej skóry niewskazana jest zwykła chlorowana woda – lepiej wcześniej ją przegotować lub użyć mineralnej. Do pozbycia się makijażu najlepiej stosować mleczka dedykowane tego typu cerze.

Jak dbać o cerę naczynkową? Metody domowe

Dbanie o cerę naczynkową można uzupełniać również domowymi sposobami. Jedną z metod są nakładane na twarz kompresy z siemienia lnianego, a także maseczki przyrządzone na bazie miodu czy olejku różanego. Można również samodzielnie przygotować tonik z suszonych roślin (rumianek, skrzyp, nagietek,) i ogórka. Warto także zdrowo się odżywiać, jeść dużo owoców i warzyw oraz pić odpowiednie ilości wody.