Wiedza o tym, jaki mamy kształt twarzy, jest bardzo przydatna. Nie tylko będzie łatwiej nam dobrać odpowiednią fryzurę, makijaż czy okulary, ale nawet takie sprawy jak wybór kapelusza czy biżuterii, będą znacznie prostsze. Sęk w tym, że większość z nas ma z tym problem. Mało tego, nawet niektórzy fryzjerzy mogą popełnić wielkie faux pas.
Jak rozpoznać kształt twarzy
Okazuje się, że nie jest to wcale proste zadanie. Występuje kilka podstawowych kształtów, a cechy, które je różnią, to czasami naprawdę niewielkie niuanse. O ile najłatwiej rozpoznać twarz podłużną, tak z innymi jest już znacznie trudniej. Ktoś o owalnej twarzy może być przekonany, że posiada okrągłą i może się również zdarzyć na odwrót. Podobnie może być z twarzą kwadratową, trójkątną czy w kształcie serca. Jak rozpoznać kształt twarzy? Trzeba najpierw poznać jej rodzaje. Jest oczywiście kilka podstawowych, niektórzy wymieniają więcej, inni mniej, mogą się także różnić nazewnictwem. Najpopularniejsze to:
– okrągła,
– owalna,
– trójkątna (niektórzy wrzucają tu także kształt serca, choć inni uważają, że to zupełnie inne kształty),
– kwadratowa,
– podłużna lub prostokątna,
– diamentowa,
– w kształcie gruszki lub trapezu.
Proste sposoby na określenie swojego kształtu twarzy
Jest kilka sposobów, które pomogą nam określić, jaki kształt twarzy posiadamy. Możemy przede wszystkim przyjrzeć się sobie w lustrze, choć to chyba metoda, która może zdecydowanie sprowadzić nas na manowce, ponieważ ocena często bywa bardzo subiektywna. Najlepiej więc zrobić zdjęcie swojej twarzy, wrzucić w komputer i otworzyć przy pomocy programu, który nosi nazwę Paint lub odrysować kształt swojej twarzy szminką w lustrze. Dzięki temu, możemy wziąć do ręki linijkę
i dokładnie zmierzyć naszą buzię wzdłuż i wszerz. Kluczowe są dwie kwestie: czy nasza buzia jest bardziej długa, czy może szeroka, a także gdzie znajduje się nasz najszerszy punkt: czoło, policzki czy może żuchwa.
Najważniejsze wskazówki
– Przy twarzy owalnej czoło, policzki i broda są tej samej długości.
– W twarzy trójkątnej i w kształcie serca najszerszym punktem jest czoło.
– Twarz okrągła jest tak samo długa jak i szeroka.
– Gdy mówimy o buzi kwadratowej, to policzki i czoło mają tę samą szerokość co broda.
– Twarz prostokątna jest zdecydowanie dłuższa niż szersza.
– Kości policzkowe są najszerszym punktem twarzy diamentowej.
– Kształt gruszki to najwęższy punkt w okolicach czoła.
Co może być jeszcze przydatne, jak rozpoznać kształt twarzy? To także kształt podbródka, linia włosów oraz wysokie lub niskie czoło.