Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim, bardzo często zadajemy sobie pytanie, w jaki sposób zostanie ono wykończone. Ile pracy i pieniędzy będziemy musieli zainwestować przy kompletnym remoncie i aranżacji? Powinniśmy być tego świadomi, aby dobrze zaplanować wszystkie wydatki, które nas czekają. Stan deweloperski to nic innego jak tzw. stan surowy. Jest to najbardziej podstawowa wersja nieruchomości, jaką możemy otrzymać, pozwala ona jednak na urządzenie całkowicie według własnych upodobań.
Jakie zalety ma stan deweloperski?
Dokładne definicje stanu deweloperskiego są zazwyczaj określone przez konkretną umowę z kupującym. Mieszkanie, które nie jest wykończone, jest zdecydowanie tańsze, niż to, które jest gotowe do wprowadzenia się. Warto jednak przeanalizować ten aspekt, aby nie paść ofiarą swoich kalkulacji. Bardzo często pieniądze, które zaoszczędzimy na samym kupnie, wydamy później na remont, który przygotuje mieszanie na naszą przeprowadzkę.
Wiele zależy również od tego, czy stan deweloperski, który wybierzemy, będzie podstawowy czy też podwyższony. Podczas spisywania umowy możemy poruszyć nawet kwestie takich zabezpieczeń jak drzwi antywłamaniowe czy rolety. Wszystko zależy od kwoty, którą jesteśmy w stanie wydać na tego rodzaju udogodnienia. Więcej o definicji stanu deweloperskiego można przeczytać pod linkiem https://republikawnetrz.pl/blog/stan-deweloperski-co-tak-naprawde-oznacza/.
Jakie prace deweloper musi wykonać przed oddaniem mieszkania?
W skład prac deweloperskich, które definiują stan surowy mieszkania, wchodzi przede wszystkim jego otynkowanie. Ściany muszą zostać również przystosowane do malowania, aby farba nie odpryskiwała i tworzyła gładką, estetyczną powłokę. Każde mieszkanie oddane klientowi musi być wyposażone w drzwi wejściowe, które będą ujednolicały przestrzenie wspólne. Dzięki temu budynek osiągnie wyższy standard pod względem estetycznym.
Wszystkie pomieszczenia w mieszkaniu od dewelopera muszą zostać wyposażone w okna (te również dla wszystkich mieszkańców inwestycji zazwyczaj są takie same) oraz parapety. Na podłodze powinna zostać położona wylewka, która wyrówna powierzchnię i przygotuje ją do wyłożenia posadzek w poszczególnych pomieszczeniach.
Deweloper jest zobowiązany do zrobienia podłączeń hydraulicznych, które są niezbędnym wyposażeniem kuchni i łazienki. Zapewniają one dostęp do bieżącej wody, dzięki czemu możemy podłączyć prysznic, pralkę czy zmywarkę. Pokoje powinny być też zaopatrzone w grzejniki, które zapewnia deweloper w cenie mieszkania.
Na jakie aspekty warto zwrócić szczelną uwagę?
Jeśli decydujemy się na kupno mieszkania w stanie deweloperskim, kluczową rolę przy odbiorze mieszkania, będzie miała jakość materiałów budowlanych użytych do wykończenia. Wiele artykułów gorszej jakości może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dodatkowo niska jakość często oznacza krótką żywotność niektórych elementów. Warto sprawdzić również szczelność okien oraz jakość farby, aby nie narażać się na odpryskiwanie i zabrudzenia.