Kiedy decydujemy się na soczewki jednorazowe, to nie musimy się martwić żadnymi czynnościami pielęgnacyjnymi. Należy pamiętać jedynie o tym, aby przed ich założeniem dokładnie myć ręce. Po całym dniu noszenia takich szkieł kontaktowych zdejmujemy je i wyrzucamy do kosza, a następnego dnia zakładamy nową parę. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku soczewek miesięcznych. Należy je odpowiednio pielęgnować i kluczowe znaczenie ma tutaj płyn do soczewek.
Jakie są rodzaje płynów do soczewek?
Wybór odpowiedniego płynu do soczewek należy rozpocząć od określenia własnych potrzeb. Producenci oferują aż trzy rodzaje takich preparatów: dezynfekujące, oczyszczające i wielofunkcyjne. To, na który płyn się zdecydujemy, zależy w głównej mierze od rodzaju samych soczewek oraz naszego trybu życia.
Płyny czyszczące produkuje się do pielęgnacji kontaktowych soczewek twardych. Nie można ich wykorzystać do usunięcia osadu z miękkich szkieł kontaktowych. Przeznaczone są czyszczenia powierzchni z wszelkich zanieczyszczeń, które gromadzą się podczas normalnego użytkowania. Do usuwania osadów białkowych należy zastosować specjalne tabletki odbiałczające.
Płyny dezynfekujące są dość wymagające w użytkowaniu. Ze względu na to, że zawierają zabijający bakterie nadtlenek wodoru, to należy je przechowywać w odpowiednim pojemniku z dyskiem kanalizacyjnym, który będzie rozkładał wodę utlenioną na wodę i tlen. Żeby dobrze zdezynfekować soczewki kontaktowe, muszą one poleżeć około 6 godzin w płynie. Takie produkty nie zawierają konserwantów, dlatego też mogą być stosowane przez alergików i osoby z dolegliwościami okulistycznymi, cierpiącymi np. na syndrom suchego oka.
Najpopularniejszym wyborem jest oczywiście wielofunkcyjny płyn do soczewek. Skład tego preparatu zawiera wszystkie niezbędne składniki do czyszczenia i pielęgnacji oraz dezynfekcji.
Jak odpowiednio pielęgnować soczewki kontaktowe?
Zarówno ważny jest sam płyn do pielęgnacji soczewek kontaktowych, jak i odpowiednie czyszczenie i przechowywanie. Ze wszystkimi szkłami kontaktowymi postępujemy w taki sam sposób.
Na początek dokładnie myjemy ręce płynem bakteryjnym, o czym należy pamiętać zawsze przed kontaktem naszych dłoni z soczewkami i oczami. Do pojemnika przeznaczonego na sprzeczki nalewamy odpowiednią ilość płynu, a następnie po wyjęciu soczewek z oczu układamy w zagłębieniu dłoni i wylewamy kilka kropli płynu pielęgnacyjnego.
Okrężnymi delikatnymi ruchami pocieramy soczewkę, aby w ten sposób usunąć z niej wszystkie powstałe zanieczyszczenia. Po wyczyszczeniu polewamy kolejnymi kroplami, a następnie taką soczewkę umieszczamy w pojemniku. To samo wykonujemy z drugą soczewką.
Wykonując pielęgnacje soczewek każdego dnia wieczorem, mamy pewność, że będą nam służyć przez cały okres użytkowania. Pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń oraz osadów białkowych zapewnia bezpieczeństwo oczom oraz zapobiega rozwojowi zakażeń czy infekcji, a nawet poważnych chorób oka.
Na który płyn do soczewek najlepiej postawić?
Na rynku znajdziemy wielu producentów oferujących płyn do soczewek. Wartym zainteresowania jest wielofunkcyjny płyn pielęgnacyjny ACUVUE RevitaLens.
Ten preparat doskonale pozwala zadbać o komfort i czystość soczewek nawet podczas długich dni, a co najważniejsze szybko pozbędziemy się w ten sposób w szkodliwych bakterii i zarazek. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: acuvue.pl