Henna to barwnik, który jest uważany za zdrowszą alternatywę farb do włosów. Może on służyć koloryzacji, ale również wpłynąć na kondycję włosów. Dzięki hennowaniu włosy będą lepiej wyglądać.
Czym jest henna?
Henna jest barwnikiem, który pozyskuje się z liści i pędów rośliny o nazwie lawsonia bezbronna. Rośnie ona w Indiach, Australii, Afryce i Ameryce Południowej.
Liście henny należy odpowiednio przetworzyć, by uzyskać z nich proszek, który będzie mieć właściwości barwiące. Włosy, które pokryjemy henną będą mieć odcienie koloru rudego. Mniej lub bardziej rudy kolor można uzyskać mieszając hennę z innymi dodatkami.
Jaką hennę wybrać?
Najlepsza henna do włosów to czysty barwnik, bez żadnych dodatków. Kupując hennę, musimy więc sprawdzać skład. Jeżeli hennie towarzyszą inne dodatki, np. ekstrakt z aloesu czy oleje, mamy do czynienia z farbą na bazie henny, a nie czystą henną. Trzeba też uważać, by w hennie nie było żadnych chemicznych dodatków. Najlepsza henna do włosów nie będzie ich zawierać.
Hennowanie nie spowoduje drastycznej metamorfozy koloru – nie może rozjaśnić koloru. Henna nada odcień, doda włosom blasku i złocistości. Trzeba jednak pamiętać, że stosując hennę uzyskamy na włosach rudy kolor.
Jeżeli chcemy uzyskać inne odcienie włosów, trzeba czystą hennę zmieszać z innymi ziołami, m.in. z cassią, amlą, indygo czy katamem.
Na rynku dostępne są gotowe mieszanki ziołowe, dzięki którym można osiągnąć inne kolory – m.in. odcienie blondu, brązu czy czerni. Przed farbowaniem warto jednak wykonać próbę na kosmyku włosów, by sprawdzić kolor. Trzeba pamiętać, że henna po pewnym czasie utlenia się i kolor włosów będzie inny niż ten od razu po koloryzacji.
Zalety i wady henny
Henna zawiera wiele cennych składników mineralnych, m.in. wapń, magnez, potas, a także witaminy A, B i D. Wpływają one pozytywnie na kondycję włosów – pogrubiają je i wzmacniają.
Henna ma też inne zalety. Opóźnia proces siwienia, przyśpiesza wzrost włosów, a zabieg możemy wykonywać często.
Osoby, które używają henny czasami jednak narzekają na przesuszenie włosów. Przy hennowaniu trzeba pamiętać o odpowiednim odżywieniu i nawilżeniu włosów, a także ich olejowaniu.
Nakładanie henny to nie jest metoda dla niecierpliwych. To wielogodzinny proces, który wymaga dokładności. Mieszankę ziołową trzeba odstawić nawet na kilkanaście godzin, a potem dość długo trzymać na głowie.
Przy stosowaniu henny barwnik wnika we włosy i powrót do naturalnego koloru może okazać się trudny. Przed decyzją o hennowaniu, trzeba więc dobrze się zastanowić i wziąć pod uwagę wszystkie „za” i „przeciw”.