bootsy.pl

Moda Uroda Zdrowie

Uroda

Rodzaje soczewek kontaktowych – czym różnią się między sobą?

Wykonywanie niektórych czynności w okularach to niekiedy spory problem. Uprawianie sportów, letnie plażowanie lub kąpiel w basenie jest źródłem problemów. Stąd coraz częstsza chęć zamiany zwykłych okularów na soczewki kontaktowe. Oferowane na rynku rodzaje soczewek kontaktowych z pewnością zaspokoją potrzeby wielu z nas. Jednak ich wybór z powodu wielu dostępnych produktów może powodować zawrót głowy. Najlepiej przed ostatecznym wyborem, zasięgnąć porady swojego lekarza specjalisty.

Twarde czy miękkie soczewki kontaktowe?

Oba te rodzaje łączy sposób ich pielęgnacji. Zawsze należy je zdejmować na noc, opłukać i umieścić w specjalnym płynie. Nie jest to skomplikowana czynności i nawet dzieci nie powinny mieć z nią problemu. Różnią się jednak sposobem ich zastosowania.

Twarde soczewki stosowane są w przypadku dolegliwości związanych ze stożkiem rogówki lub podczas dużych wad wzroku. Polecane są także dla osób cierpiących na zespół suchego oka. Cechują się dużą przepuszczalnością tlenu, są trwałe. Soczewki twarde należy dopasować indywidualnie, aby jak najlepiej skorygować wady wzroku, stąd ich wysoka cena.

Soczewki miękkie są aktualnie najczęściej wybieranymi szkłami kontaktowymi. Bez większych trudności da się je kupić w sklepie lub przez internet, stąd ich niższa cena. Dzięki ich elastycznej budowie nie trzeba indywidualnie dopasowywać ich do oka. Są jednak mniej trwałe niż soczewki twarde i możemy nosić je nawet przez miesiąc.

Miesięczne czy jednodniowe soczewki kontaktowe miękkie?

Najczęściej wybierane typy soczewek to soczewki miesięczne, dwutygodniowe lub jednodniowe. Jeżeli nosimy je na co dzień, najlepszym wyborem będą te o jak najdłuższym terminie przydatności. Są one najtańsze, przez co najbardziej ekonomiczne. Jeśli jednak soczewki noszone są zamiennie z okularami, wtedy najlepszym wyborem będą szkła jednodniowe. Nie trzeba troszczyć się o ich właściwe przechowywanie. Są droższe, jednak przy używaniu ich raz na jakiś czas jest to najrozsądniejsza opcja ze względu na wygodę użytkowania.

Inne rodzaje soczewek kontaktowych miękkich.

Podczas wyjazdów w miejsce, gdzie utrudniony może być dostęp do łazienki dobrym wyborem może być zakup soczewek „dzień i noc”. Nie trzeba wyjmować ich, gdy kładziesz się spać, przepuszczają one bardzo dużo tlenu i nie powodują dyskomfortu podczas snu. Zużywają się po terminie przydatności określonym przez producenta. Istnieje również możliwość zakupu soczewek kontaktowych kolorowych, które pozwolą uzyskać zupełnie inną barwę oczu. Na rynku znajdziemy soczewki o naturalnych kolorach, ale również takie o bardzo intensywnych lub z wykorzystaniem wzorów. Niestety osoby z dużymi wadami mogą mieć trudność ze znalezieniem tego typu soczewek korygujących.