bootsy.pl

Moda Uroda Zdrowie

Jak pozbyć się gruzu
Uroda

Jak pozbyć się gruzu za darmo?

Porządek na posesji oraz odpowiednie zagospodarowanie odpadami powstałymi w trakcie budowy lub remontu regulowane są artykułami Kodeksu Wykroczeń. Warto zatem przestrzegać tych zapisów, by uniknąć odpowiedzialności finansowej. Czy istnieje jednak możliwość pozbycia się gruzu za darmo?

Wywóz gruzu – kwestie prawne

Każda firma lub osoba fizyczna, która wytwarza gruz budowlany, zobowiązana jest do jego zlikwidowania. Z racji charakteru tego odpadu nie można wywieźć go jednak do lasu, gdyż takie praktyki definiuje się jako szkodliwe dla środowiska. Zgodnie z art. 162 Kodeksu Wykroczeń każda osoba bądź firma, która zanieczyszcza naturalne tereny poprzez wyrzucenie gruzu, kamieni, złomu albo padliny podlega karze grzywny (nagany). Jej wysokość wynosi mniej więcej od 20 do 5000 złotych. Warto zaznaczyć, że nie tylko wywożenie śmieci do lasu jest nielegalne, ale również ich przetrzymywanie. Zapis ten znajduje się w Prawie Karnym art. 117 Kodeksu Wykroczeń. Wysokość mandatu może wynieść nawet 1500 zł.

Warto w tym miejscu zaczerpnąć opinii od szefa jednej z firm zajmującej się wywozem gruzu w Będzinie i pozostałych miastach Zagłębia Dąbrowskiego: Zdarza nam się, że musimy klientów edukować. Tłumaczymy im, że koszt wywozu gruzu przez firmę taką jak nasza, to naprawdę niewielki wydatek w porównaniu z wysokością ewentualnego mandatu. Widzimy, że edukacja przynosi zamierzony efekt. Coraz mniej osób decyduje się na nielegalny wywóz gruzu — mówi Tomasz Zynek, właściciel firmy Reminstal.

Jak wywieźć gruz za darmo?

Istnieje bardzo prosta metoda, by pozbyć się gruzu za darmo. 13 września 1996 roku weszła w życia ustawa, obligująca zarządców gmin do stworzenia punktów selektywnego zbierania śmieci. Choć najczęściej są to odpady komunalne, można w nich również pozostawić gruz. Jakie inne śmieci zbierają PSZOK-i? Są to np. odpady wielkogabarytowe, zielone, poremontowe, porozbiórkowe, opony, odzież, leki przeterminowane, akumulatory i baterie. Punkty PSZOK działają stacjonarnie, a ich lokalizację można znaleźć na stronie internetowej gminy.

Kiedy wywóz gruzu za darmo jest niemożliwy?

PSZOK to podstawowa odpowiedź na pytanie: „jak pozbyć się gruzu za darmo”, jednak nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych są przeznaczone dla odpadów wytwarzanych przez osoby fizyczne. Nie mogą z nich zatem korzystać firmy remontowe albo budowlane. Zignorowanie tego przepisu grozi grzywną.

Przekazanie gruzu osobie fizycznej

Warto pamiętać, że to co dla jednych jest odpadem, dla innych cennym materiałem. Gruz może być wykorzystany np. do stworzenia elementów aranżacji ogrodowej. Stosuje się go bardzo często do wykonania kaskady z oczkiem wodnym, czy też profili wzniesień terenu. Gruz pozwala ponadto na odprowadzenie wilgoci, zalegającej w ziemi. Jeśli zatem prowadzisz firmę budowlaną, przeprowadź małe rozeznanie w najbliższej okolicy. Może się okazać, że znajdziesz osobę, które będzie potrzebować gruzu, a Ty pozbędziesz się go bez poniesienia dodatkowych kosztów. W celu uniknięcia nieporozumień, ustal z odbiorcą, że to on zabierze gruz z budowy.

Wynajem kontenerów

Nie zawsze bezpłatny wywóz gruzu jest możliwy do zrealizowania. Wiele firm decyduje się zatem na płatny wynajem kontenerów. To bezpieczna i sprawdzona usługa, dzięki której pozbędziesz się gruzu i nie będziesz przejmował się o jego prawidłowe zagospodarowanie. Firma, zajmująca się wynajmem, dostarcza kontenery pod wskazany przez Ciebie adres, a następnie zabiera je, a wrzucone śmieci utylizuje. Liczba kontenerów oraz ich rodzaj zależy od Twoich potrzeb.

Jakie pojemniki możesz wynająć?

Wszystko zależy od zakresu usług konkretnej firmy. Zazwyczaj są to kontenery od 2 do 36 m3 oraz worki typu Big Bag. W pojemnikach możesz umieścić nie tylko gruz, ale inne odpady budowlane, m.in. drzwi, krzesła, okna, styropian, wełnę mineralną itp. Twoim jedynym obowiązkiem jest przygotowanie terenu, na którym zostanie ustawiony kontener. Musisz zadbać o odpowiednią wielkość i stabilność podłoża. To wszystko.

Jak wywieźć gruz za darmo – podsumowanie

Pamiętaj, że wywóz gruzu do lasu jest wykroczeniem i grozi wysokim mandatem. Nie możesz również przechowywać odpadów na terenie budowy. Jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej, przysługuje Ci prawo oddania gruzu do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Alternatywnym rozwiązaniem jest znalezienie osoby fizycznej, która potrzebuje tego materiału np. do stworzenia małej architektury ogrodu. Jeśli dysponujesz większym zasobem gotówki, zdecyduj się na wynajęcie kontenerów.

Materiał zewnętrzny